Jaki wybrać plecak turystyczny?

Wędrowanie po górach, lasach czy innych terenach to wspaniała forma aktywności outdoorowej. Nie tylko pozwala na przebywanie na świeżym powietrzu czy podziwianie krajobrazów, ale także pozytywnie wpływa na zdrowie. Turystyka piesza wzmacnia mięśnie, zwiększa wydolność organizmu, kształtuje sylwetkę, a nawet może stanowić remedium na depresję. Osoby silnie zestresowane także mogą znaleźć ukojenie w naturze, dlatego trekking jest tak polecany przez wszystkich entuzjastów zdrowego stylu życia. Wędrowanie, zwłaszcza kilkudniowe, wiąże się jednak z tym, że trzeba zabrać ze sobą niezbędne przedmioty. W ich przechowaniu pomoże dobry plecak turystyczny.

Jeśli planuje się dłuższy wypad w góry czy do lasu, koniecznie należy zabrać ze sobą plecak. To najlepsze rozwiązanie, aby skutecznie zapakować dobytek. Trudno wyobrazić sobie wędrówkę po jakimkolwiek terenie np. ze zwykłą torbą z tkaniny. Trzymanie w ręku tak dużego ciężaru przez dłuższy czas byłoby nie tylko niewygodne, ale wręcz niewykonalne. Aby ułatwić sobie poruszanie się po płaskim czy jakimkolwiek innym terenie, należy zakupić dobry plecak turystyczny. Pozwoli on na przechowanie ubrań, butów, jedzenia, dokumentów, apteczki, ręcznika i wszystkich innych potrzebnych przedmiotów. Jednak nie wszyscy wiedzą, czym powinien charakteryzować się taki plecak na wypady poza miasto. Warto zaznajomić się z wyposażeniem plecaków turystycznych, aby zakupić właściwy model.

Jaki powinien być plecak turystyczny?

Podczas wędrówki plecak nie może stać się nieprzyjemnym balastem. Źle dobrany spowolni tylko wyprawę, dlatego tak istotny jest zakup dobrego sprzętu. Plecaki turystyczne to dość specyficzne produkty, które różnią się dość znacząco od zwykłych plecaków miejskich stosowanych na co dzień czy plecaków typowo sportowych. Jakie cechy posiada plecak turystyczny, który pozwoli na wygodne poruszanie się po górach i innych obszarach?

1)Plecak turystyczny powinien być lekki sam w sobie, aby nie stanowić dodatkowego ciężaru. W końcu same zapakowane rzeczy będą dość sporo ważyć.

2)Stelaż to podstawa w przypadku dużych plecaków turystycznych. Zbudowany z włókna węglowego lub aluminium sprawia, że plecak dobrze przylega do ciała, a co za tym idzie ułatwia jego przenoszenie.

3)W plecaku turystycznym nie może zabraknąć regulowanego systemu nośnego. Pozwala on na precyzyjne dopasowanie plecaka do tułowia użytkownika.

4)Plecak do turystyki pieszej powinien być pojemny. Na kilkudniowe wypady najlepiej zakupić modele ponad 50-litrowe.

5)Pas biodrowy i piersiowy to konieczne elementy największych plecaków. Przenoszą one bowiem ciężar bagażu z ramion na inne partie ciała.

6)System nawadniający, czyli specjalny bukłak z wodą zamontowany w plecaku, może się wydawać zbędnym dodatkiem, ale jest niezwykle praktyczny.

7)Szelki na ramiona to także istotny element plecaka, bowiem ich miękkość znacząco wpływa na komfort wędrówki czy wspinaczki.

Najlepszy plecak turystyczny

Wiele osób nie do końca orientuje się, jaki plecak turystyczny wybrać. Nic w tym dziwnego, bowiem producenci oferują bardzo różnorodne modele. Najlepszy plecak turystyczny to taki dopasowany do uprawianej aktywności – w przypadku dalekich wypadów przyda się plecak 50-litrowy lub większy, na jednodniowe wycieczki wystarczy prosty, usztywniany plecak o pojemności 30 litrów. Dodatkowymi atutami plecaka turystycznego mogą okazać się: odpinany komin, dodatkowe mocowania (np. na kijki trekkingowe), system wentylacyjny czy wodoodporne pokrowce.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Sport,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)