Jak wybrać AGD do kuchni i jak je rozmieścić w pomieszczeniu?

Wybór AGD do kuchni to jedna z najważniejszych decyzji podczas urządzania tego pomieszczenia. Jakie sprzęty wybrać? Na co zwrócić uwagę? Gdzie je umieścić?

AGD wolnostojące

Jednym z możliwych rozwiązań jest zakup sprzętu AGD wolnostojącego. To dobry wybór, gdy stawiamy na niską cenę oraz możliwość wymiany AGD bez konieczności ingerencji w szafki kuchenne. Urządzenia wolnostojące mają, z resztą, o wiele więcej zalet: są niedrogie, funkcjonalne, pojemne, łatwe w montażu i demontażu, a często stanowią ozdobę kuchni, gdyż mają bardzo starannie dopracowany design.

Jeśli zdecydujemy się na zakup AGD wolnostojącego, to jego ustawienie jest bardzo swobodne – ograniczeniem są istniejące przyłącza oraz posiadane meble kuchenne.

AGD do zabudowy

Urządzenia AGD do zabudowy cieszą się rosnącą popularnością ze względu na to, że można niemal całkowicie ukryć je w kuchennej zabudowie. Lodówka do zabudowy lub zmywarka stają się praktycznie niewidoczne, bo w całości są skryte w szafce i zwieńczone frontem kuchennym.

To właśnie dyskrecja sprawia, że urządzenia do zabudowy cieszą się tak dużą popularnością, ale nie bez znaczenia jest ich funkcjonalność oraz fakt, że wygodnie się z nich korzysta. Coraz szerszy wybór urządzeń tego typu również nie jest bez znaczenia.

Jak wybrać lodówkę, płytę grzewczą i piekarnik?

Zakup każdego z tych urządzeń to niemały wydatek, dlatego warto sięgnąć po przemyślane i dobre rozwiązania. By dokonać dobrego wyboru, należy zastanowić się nad poniższymi kwestiami:

 • Czy preferujemy urządzenia wolnostojące czy do zabudowy?

Podjęcie tej decyzji pozwoli zawęzić dostępną pulę urządzeń do wyboru do takich, które spełniają to kryterium. Jeśli planujemy większy remont kuchni i wymianę mebli, warto rozważyć zakup AGD do zabudowy. Jeśli chcemy tylko wymienić popsutą lodówkę na nowy model, to powinniśmy sięgnąć po taki sam typ urządzenia, jaki posiadaliśmy, by uniknąć większych przeróbek w kuchni.

 • Czy lodówka powinna posiadać zamrażalnik na dole czy na górze?

Lodówki z zamrażalnikiem u góry, a szczególnie modele jednodrzwiowe, są nieco mniej funkcjonalne od tych z oddzielnym zamrażalnikiem na dole. Szczególnie popularne są lodówki do zabudowy z zamrażalnikiem na dole, które można zabudować przy pomocy dwóch niezależnych frontów meblowych. Zamrażalnik na dole jest wygodny w użytkowaniu (korzysta się z niego rzadziej niż z lodówki), ma pojemne szuflady. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/lodowki-z-zamrazalnikiem-u-dolu-zabudowa-261/

 • Czy wolimy piekarnik połączony z kuchenką czy urządzenie do zabudowy?

To kwestia, nad którą należy się zastanowić, bo ma niebagatelny wpływ na wygląd całej kuchni. Piekarnik z płytą grzewczą to jedno urządzenie wolnostojące, które można postawić obok szafek kuchennych. Piekarnik i oddzielna płyta grzewcza to rozwiązania do zabudowy, które można zabudować klasycznie (jedno nad drugim) lub całkowicie niezależnie, co stwarza ogromne możliwości w aranżacji pomieszczenia.

 • Jaki rodzaj płyty grzewczej lub kuchenki chcemy kupić?

Gdy zdecydujemy już, czy wolimy wolnostojącą kuchenkę czy piekarnik i płytę do zabudowy, powinniśmy się skupić na rodzaju tejże płyty lub kuchenki.

Gazowe płyty grzewcze sprawdzą się wyłącznie w tych kuchniach, w których jest instalacja gazowa. Płyty grzewcze na gaz są cenione z uwagi na to, że są niezależne od prądu. Jeśli w naszej okolicy zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej, a mamy możliwość podłączenia kuchenki lub płyty gazowej, to warto zdecydować się na to rozwiązanie. https://www.morele.net/agd/agd-do-zabudowy/plyty-gazowe-243/

Płyty elektryczne i indukcyjne to nowocześniejsze rozwiązanie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia się do instalacji gazowej. Elektryczne i indukcyjne kuchenki i płyty grzewcze pozwalają na szybkie przygotowanie posiłków, nie emitują płomienia, można sytuować je nieco bliżej okna, bo nie występuje ryzyko zdmuchnięcia płomienia.

Kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie AGD do kuchni

Decyzja o tym, czy wybrać sprzęt do zabudowy czy wolnostojący to dopiero początek sukcesu. Równie ważne jest zwracanie uwagi na detale techniczne takie, jak:

 • Emitowany hałas – każde z urządzeń AGD, podczas użytkowania, emituje określone dźwięki. Dotyczy to w dużej mierze okapów, zmywarek oraz lodówek. Warto zwracać uwagę na tę kwestię, by nie okazało się, że zbyt głośna lodówka utrudnia nam spanie w nocy. Parametr ten jest wyrażony w decybelach (dB) i im będzie niższy, tym cichsza praca urządzenia.
 • Funkcjonalność – bez względu na to, czy wybieramy lodówkę, zmywarkę czy piekarnik, warto upewnić się, że funkcjonalność tych urządzeń będzie odpowiadała oczekiwaniom użytkowników. Jeśli zależy nam na funkcji kostkarki do lodu w lodówce, skupmy się na tych modelach, które to oferują, a jeśli szukamy piekarnika z funkcją pary, to odrzućmy te urządzenia, które nie oferują takiego rozwiązania.
 • Klasa energetyczna – każde urządzenie AGD posiada przypisaną klasę energetyczną. Im wyższa, tym lepiej, bo zużycie prądu będzie niższe. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku urządzeń AGD użytkowanych często lub w trybie ciągłym (jak lodówka).
 • Cena – warto już na wstępie ustalić dostępny budżet, by niepotrzebnie nie przeglądać ofert z urządzeniami wielokrotnie przewyższającymi założoną cenę.
 • Marka – warto wybierać urządzenia renomowanych producentów, które cieszą się dobrymi opiniami wśród użytkowników.

Gdzie ustawić AGD w kuchni?

Konkretny układ urządzeń AGD zależeć powinien od preferencji domowników i układu pomieszczenia, ale warto kierować się kilkoma regułami:

 • Kuchenka i płyta gazowa do zabudowy nie powinny znajdować się bezpośrednio pod oknem ani tuż przy nim – istnieje ryzyko zdmuchnięcia płomienia, jak również zapalenia się firanek lub zasłon.
 • Odległość między okapem i kuchenką lub płytą grzewczą powinna być uzależniona od rodzaju kuchenki. Jeśli to płyta gazowa, to powinna wynosić minimum 70 centymetrów, a jeśli to płyta indukcyjna lub elektryczna, to okap można zawiesić już 60 centymetrów nad nią.
 • Lodówka powinna znajdować się z daleka od źródeł ciepła, które negatywnie wpłyną na jej efektywność. Chodzi w szczególności o grzejniki, ale też piekarnik oraz okno o południowej lub zachodniej ekspozycji.

Wybór AGD do kuchni to spore wyzwanie, ale jeśli skupimy się na kilku najważniejszych kwestiach, zakupy powinny być owocne. To samo dotyczy rozplanowania AGD w kuchni – wystarczy kierować się ergonomią i kilkoma najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa, by osiągnąć komfortowy efekt końcowy.

Kategorie: Sport,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)