Jak działa skup aut? Proces krok po kroku

​Chociaż samochód jest dobrem o wysokiej wartości i trwałości, zawsze przychodzi w końcu moment, w którym jego dalsza eksploatacja nie jest już dla nas opłacalna. W sytuacji takiej możemy próbować sprzedać pojazd innemu kierowcy lub skorzystać z oferty skupu aut. W naszym artykule omówimy drugą z wymienionych tu opcji. Postaramy się przy tym opisać dokładnie cały proces sprzedaży wozu.

Jak zgłosić chęć sprzedaży samochodu do skupu?

Naszym pierwszym krokiem powinno być zgłoszenie chęci sprzedaży samochodu. Można to zrobić na wiele różnych sposobów, najczęściej wybieraną drogą jest jednak internet. Wynika to z wygody: na stronach przedsiębiorstw z tej branży, takich jak Skup aut Zasada, znajdziemy najczęściej specjalne formularze - po wpisaniu w odpowiednie rubryki informacji o posiadanym wozie, jego lokalizacji oraz po podaniu telefonu, wystarczy zaczekać na kontakt ze strony firmy. Możemy też oczywiście zadzwonić do niej sami lub nawet odwiedzić siedzibę skupu i odbyć rozmowę na miejscu.

Jak wyglądają rozmowy ze skupem aut?

W trakcie pierwszej rozmowy ze skupem zostanie nam przypuszczalnie przedstawiona wstępna wycena wozu. Jeżeli będzie nam ona odpowiadać, możemy od razu umówić się na spotkanie z przedstawicielem firmy. Odbywa się ono w wybranym przez nas dniu, a jego celem są dokładne oględziny auta. Natychmiast po nich powinniśmy otrzymać ostateczną propozycję. 

Warto przy tym zauważyć, że poziom cen, oferowanych przez skupy aut, jest w ostatnim czasie stosunkowo wysoki - przykłady możemy zobaczyć na stronie https://zasada24.pl/ostatnio_skupione-17-s-3.html, prowadzonej przez jedno z renomowanych przedsiębiorstw z tej branży. Jeżeli jednak zaproponowana wycena nam nie odpowiada, możemy też oczywiście podjąć próbę negocjacji lub nawet zrezygnować z finalizacji transakcji - sama wizyta przedstawiciela skupu aut do niczego nas przecież nie zobowiązuje.

Jak podpisać umowę ze skupem samochodów?

Jeżeli zgodziliśmy się na zaproponowaną cenę, możemy natychmiast podpisać umowę kupna-sprzedaży samochodu. Przedstawiciel skupu będzie miał przy sobie stosowne druki, warto jednak dokładnie sprawdzić wpisywaną do nich treść (zwłaszcza dane osobowe oraz informacje o zbywanym pojeździe). Oczywiście na tym etapie transakcji możemy też spokojnie wszystko sprawdzić, przeanalizować i dopytać o interesujące nas szczegóły - na przykład o to, jakich formalności należy dopełnić po sprzedaży. Kiedy podpiszemy dokumenty, czeka nas najprzyjemniejszy element całego procesu - uzyskanie zapłaty.

Skup aut Zasada - Województwo Wielkopolskie

Jak wygląda zapłata za sprzedany do skupu samochód?

Sprzedając samochód do skupu, możemy wybrać zapłatę gotówką lub przelewem. Do niedawna standardem był pierwszy z wymienionych sposobów - dzięki niemu unikano długiego oczekiwania na pojawienie się pieniędzy na koncie. Obecnie coraz częściej klienci wybierają zapłatę szybkim przelewem. Jego realizacja zajmuje jedynie kilka minut, nie ma przy tym konieczności przechowywania dużej ilości gotówki w domu ani odnoszenia jej do banku. Płatność przelewem jest też wymagana, jeżeli sprzedawany samochód należał do firmy, a rozliczenie odbywa się na podstawie faktury VAT.

Jakich formalności należy dopełnić po sprzedaży pojazdu do skupu?

O fakcie sprzedaży pojazdu powinniśmy poinformować:

  • - Wydział komunikacji urzędu miasta, starostwa powiatowego lub urzędu dzielnicy, w którym zarejestrowaliśmy samochód. Na dokonanie zgłoszenia mamy 30 dni. Jeżeli się spóźnimy lub zapomnimy o tym obowiązku, musimy liczyć się z karą (wynosi ona od 200 do 1000 złotych). Ponadto, jeżeli nowy właściciel samochodu popełni wykroczenie, a my nie dokonamy zgłoszenia, może okazać się, że to właśnie do nas trafi wezwanie do zapłaty mandatu.
  • - Ubezpieczyciela, u którego wykupiliśmy obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego. Na dokonanie zgłoszenia mamy 14 dni, a konsekwencją niedopełnienia formalności może być konieczność zapłaty kolejnej składki.

Warto też pamiętać, że sprzedaż wozu, dokonana przed upływem 6 miesięcy od jego nabycia, powinna zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego.

Artykuł partnera

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)