Jaki laptop do Football Managera?

Seria managerów piłkarskich od Sports Interactive cieszy się ogromną popularnością od wielu lat. Najpierw jako Championship Manager, a od 2005 roku jako Football Manager – zdobywa serca ogromnej rzeszy fanów piłki nożnej.

Ceniona jest przede wszystkim za realizm. W dużym stopniu zbliżyła się do prawdziwego świata piłki nożnej, a także pracy trenerskiej (a raczej managerskiej) – zarówno pod względem odwzorowania realiów piłkarskich, jak i taktyki, transferów, relacji na linii piłkarz – trener oraz trener – opinia publiczna, scoutingu i wielu, wielu innych.

Realizm Football Managera podkreślają nie tylko fani piłki nożnej, ale również osoby na co dzień funkcjonujący w tym świecie, a więc trenerzy, dziennikarze, a nawet całe kluby, które podpisują umowy o współpracy, które polegają na wykorzystaniu bogatej bazy danych gry. Wiele razy można było usłyszeć historię, iż to właśnie gra przewidziała wielkie kariery wielu piłkarzy, odpowiednio oceniając ich potencjał, który później okazał się być prawdziwy.

Wymagania sprzętowe gry Football Manager

Wszystko to, co zostało przedstawione powyżej sprawia, że wiele graczy spędza przy serii wiele godzin (często liczonych w tysiącach), prowadząc swoje ulubione kluby bądź wspinając się po szczeblach kariery trenerskiej.

Football Manager to doskonała gra na laptopy, ponieważ nie wymaga takiego skupienia jak gatunki FPS czy RPG, w ramach których na ekranie wciąż coś się dzieje. Równie dobrze możemy cieszyć się nią w podróży, podczas realizowania codziennych obowiązków czy też w pracy – jeśli nie ma nas przy laptopie, gra spokojnie czeka na nasze dalsze ruchy, dlatego nie musimy obawiać się, że coś nas ominie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Football Manager podczas gry analizuje ogromne ilości danych związanych z odtwarzanym światem piłkarskim, a także wszelkimi wydarzeniami, którymi jesteśmy świadkami. Jeśli zdecydujemy się na załadowanie wielu gry, po kilku-kilkunastu sezonach gry utworzona baza danych rozrośnie się do niebotycznych rozmiarów. Jeżeli więc chcemy, aby gra nadal działała płynnie, musimy dysponować odpowiednim komputerem.

Oficjalne wymagania sprzętowe nie są zbyt wygórowane. Wskazują one, że wystarczające okaże się procesor Intel Pentium 4 2.2 GHz oraz 2 GB pamięci RAM. Pamiętać należy, ze dotyczą one wyłącznie sytuacji, w której załadujemy bardzo małą bazę danych gry. Jeśli jednak chcemy bardziej rozwinąć skrzydła, nasza maszyna musi być o wiele wydajniejsza.

Jaki laptop do Football Managera?

W przypadku omawianej gry, najważniejsze są dwa podzespoły – pamięć RAM oraz układ CPU. W pierwszym przypadku musimy kierować się zasadą, ze im więcej, tym lepiej, choć warto podkreślić, że w wielu przypadkach FM wykorzystuje maksymalnie 8 GB pamięci. Oczywiście pamiętać musimy także o pozostałych programach korzystających z mocy komputera, dlatego warto zapewnić grze osobny zapas pamięci.

Kości 8 GB to więc minimum, jeśli myślimy o rozgrywce trwającej kilkanaście sezonów lub załadowaniu kilkudziesięciu aktywnych lig. Jeśli jednak zdecydujemy się na 12 lub 16 GB pamięci RAM, możemy być pewni, że gra zawsze będzie działała płynnie, niezależnie od innych programów działających w tle. Oczywiście ilość pamięci to nie wszystko, liczy się bowiem także jej szybkość. W tym miejscu warto polecić kości DDR4, które działają sprawniej i z mniejszym obciążeniem dla sprzętu, a do tego są z reguły szybsze od modułów DDR3. Ostatnim istotnym parametrem w kontekście pamięci będzie jej częstotliwość taktowania. 2133 MHz zapewni nam spokój, natomiast wartości od 2400 MHz w górę spokój stabilnego i płynnego działania.

Oczywiście pamięć RAM to nie wszystko, ogromne znaczenie ma także procesor. Biorąc pod uwagę rozgrywkę standardową, zupełnie wystarczające okazać się mogą układy niskonapięciowe, zwłaszcza te z nowszych generacji. Dobrym przykładem może być tu procesor Intel Core i5-7200U, który bardzo dobrze radzi sobie z obsługa bazy danych z kilkudziesięcioma załadowanymi ligami.

Oczywiście płynność działania spada po kilku sezonach gry, kiedy to w bazie pojawiają się nowi piłkarze. Jeśli więc zależy nam na budowaniu swojej kariery przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sezonów, musimy zaopatrzyć się w procesor gamingowy. Powinien on dysponować czterema fizycznymi rdzeniami, a także bardzo wysokim taktowaniem. Wysoką wydajność zagwarantują nam między innymi takie układy jak Intel Core i7-7700HQ.

Warto zastanowić się także nad zakupem laptopa z układem AMD Ryzen lub należącym do serii Intel Coffee Lake. Taki model jak i7-8700K dysponuje 6 rdzeniami i 12 wątkami, dlatego zagwarantuje wydajność na najwyższym poziomie, nie tylko w przypadku Football Managera. Oczywiście laptopy z takimi układami sporo kosztują, dlatego warto się zastanowić, czy interesuje nas taki wydatek

A co z dyskiem twardym?

Jak już wspomnieliśmy, omawiana gra skupia się przede wszystkim na przetwarzaniu ogromnych ilości danych, toteż dysk twardy również ma znaczenie.

W przypadku systemu operacyjnego i wielu programów analitycznych, znaczącą poprawę działania możemy zaobserwować przy wykorzystaniu dysku SSD. Czy Football Manager również przyspieszy? Tak, różnice być może nie będą oszałamiające, jednak z pewnością je odczujemy. Oczywiście laptopy oparte na pojemnych dyskach półprzewodnikowych są bardzo drogie, dlatego możemy zdecydować się na zakup modelu z dwoma urządzeniami – jednym HDD (np. o pojemności 1 TB), który posłuży nam do magazynowania większości danych i jednym SSD, którego pojemność wyniesie 128 lub 256 GB. To na nim zostanie zainstalowany system oraz gra, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się jej szybkim działaniem.

Komfort działania zostanie przez nas doceniony zwłaszcza po wielu rozegranych sezonach, kiedy to w przypadku laptopów słabej jakości rozgrywka poważnie zwalnia.

Pozostałe parametry laptopa

Do tej pory nie powiedzieliśmy nic o karcie graficznej. Dlaczego? Ponieważ w większości przypadków nie ma ona większego znaczenia. W Football Managerze uświadczymy przede wszystkim mnóstwo tabelek, cyfr i linijek tekstu. Jedynie podczas meczu możemy uruchomić tryb 3D, który służy do przedstawiania sytuacji rozgrywających się na boisku.

Poradzą sobie z nim jednak karty ze średniej półki cenowej i jakościowej, dlatego spokojnie możemy szukać oszczędności przy wyborze tego podzespołu. Co więcej, zawsze z trybu 3D możemy przełączyć się na 2D (popularne „kulki”), dzięki czemu wymagania zostaną jeszcze obniżone.

Jeżeli zamierzamy grać wyłącznie w jednym miejscu, na przykład w domu przy biurku, warto rozważyć zakup laptopa 17-calowe. Oferowana przestrzeń robocza okaże się bardzo wygodna, gdy przyjdzie nam analizować liczne dane lub przebijać się przez piętrzące się okienka. Do tego należy dodać przyzwoitą matrycę (najlepiej IPS z powłoką matową), by komfort gry stał na wysokim poziomie, a także podświetlaną klawiaturę – dzięki niej będziemy mogli grać w nocy, bez obawy o obudzenie innych domowników.

Football Manager gwarantuje masę dobrej zabawy, a także możliwość poznania świata piłkarskiego i uczestniczenia w nim. Rozegranie wielosezonowej kariery to coś, co jest określane jako największa zaleta tej gry. Żeby jednak działała ona w sposób odpowiedni, nasz laptop musi wyróżniać się odpowiednią mocą obliczeniową.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Technologie,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)