Oświetlenie ledowe - dla kogo?

Diody led uznawane są za nowoczesny sposób oświetlania mieszkań, domów, magazynów i biur. Zanim zainwestuje się w ten rodzaj oświetlenia, warto wiedzieć, kto będzie z niego najbardziej zadowolony.

Czasy mrugających neonówek w warsztatach i zakurzonych abażurów, otaczających tradycyjne żarówki w lampach oświetlających domy, definitywnie przeszły do lamusa. Oprawy led to zminimalizowany element systemu oświetlenia, który łatwo można zamaskować i korzystać jedynie z największej jego zalety, czyli dobrego źródła światła. Gdzie i kiedy warto je zastosować?

Oświetlenie led - kto skorzysta?

- Osoby zainteresowane tańszym niż tradycyjne źródłem światła - dowiedziono ponad wszelką wątpliwość, że oprawy led są energooszczędne. Dzięki nim można zaoszczędzić kilka- do kilkudziesięciu złotych. Montaż oświetlenia ledowego jest więc opłacalny ekonomicznie.

- Użytkownicy, którym zależy na uzyskaniu ciekawych efektów świetlnych. Tu warto zwrócić uwagę na diody led typu RGB (czyli Red Green Blue), pozwalające otrzymać dowolny kolor światła, dzięki oddzielnemu sterowaniu każdym z chipów, składających się na diodę. Ten rodzaj diod wystarczy, aby nawet w wyjątkowo ascetycznym pomieszczeniu zaaranżować interesującą grę świateł i dodać mu stylu.

- Wielbiciele zmian natężenia światła - nie każdy czuje się dobrze w pomieszczeniu, gdzie działają lampy o niezmiennym i silnym świetle. Wieczorny relaks po pracy, czy usypianie dziecka wymaga raczej przytłumionego, delikatnego światła. Do tego celu służy ściemniacz led, dzięki któremu można samodzielnie sterować natężeniem oświetlenia pochodzącego z tego typu opraw.

- Wspierający ekologię - diody led nie zawierają rtęci, nie są zamknięte w szklanej bańce, nienadającej się do recyklingu, zużywają mniej energii niż klasyczne żarówki. Dodatkowo ściemniacz led sterowany pilotem pozwala zmniejszyć zużycie prądu poprzez obniżanie natężenia światła.

Oświetlenie ledowe - gdzie się nie sprawdzi? 

Oprawy led najkorzystniej jest montować w pomieszczeniach, które oświetlamy przez dłuższy czas, np. przez kilka godzin. Częste włączanie i wyłączanie diod led skraca nieco ich żywotność i co za tym idzie - niweczy plany oszczędzania na nowoczesnym oświetleniu. Lepiej więc zastosować ten rodzaj światła w kuchni, salonie, czy kąciku, w którym relaksujemy się wieczorem, niż na przykład w toalecie, czy piwnicy, do których wchodzimy często tylko na kilka minut.

Oprawy ledowe, właściwie zastosowane i zamontowane w dobranych miejscach, odwdzięczą się nam dobrym, zdrowym dla wzroku światłem.

Materiał partnera

Kategorie: Technologie,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)