Kot wychodzący – o czym należy pamiętać?

Niektórych zwierząt nie udaje się zamknąć w bezpiecznych czterech ścianach. Gdy pod naszą opiekę trafia kot, który przez całe swoje wcześniejsze życie był zwierzęciem wychodzącym, zmiana jego przyzwyczajeń może okazać się niemożliwa. W takim przypadku warto wiedzieć, jak opiekować się zwierzęciem wychodzącym.

Warto działać profilaktycznie

Zwierzęta wychodzące są narażone na różnorodne zagrożenia. Poza tak oczywistymi niebezpieczeństwami, jak samochody, psy i ludzie o złych zamiarach, mogą mieć do czynienia z różnego typu infekcjami, pasożytami i chorobami, które łatwiej nabyć buszując po okolicy niż siedząc na kanapie. Ekspert sklepu pupilo.pl radzi, by odwiedzać weterynarza z kotem wychodzącym częściej niż w przypadku kotów żyjących w zamknięciu. Częstsze wizyty kontrolne pomogą wykryć ewentualne schorzenia, pasożyty i niedobory na etapie, na którym leczenie będzie łatwiejsze. Warto stosować witaminy dla kota, suplementy i badania kontrolne, by mieć pewność, że zwierzę jest zdrowe i w dobrej kondycji. W przypadku kotów wychodzących, które wiele czasu spędzają poza domem, trudno dostrzec wczesne objawy chorób i niedyspozycji, bo ma się ze zwierzęciem o wiele mniej do czynienia. Właśnie w takich wypadkach doskonale sprawdza się profilaktyka.

Szczepienia i odrobaczanie są konieczne

Szczepienia przeciwko wściekliźnie, w przypadku kotów, nie są obowiązkowe. Zupełnie inaczej jest w przypadku psów. Jeśli jednak nasze zwierzę jest zwierzęciem wychodzącym, nie powinniśmy sugerować się przepisami – kot może zarazić się wścieklizną od innego zwierzęcia w bardzo łatwy sposób. Nie należy bagatelizować tego problemu. Wścieklizna jest niezwykle groźna i prowadzi nie tylko do śmierci zwierzęcia, ale może także zagrażać zdrowiu i życiu ludzi.

Nawet jeśli kot wychodzi wyłącznie na ogrodzony teren lub przebywa na balkonie, to i tak może mieć do czynienia z zainfekowanym gryzoniem lub nietoperzem. Właśnie dlatego warto szczepić zwierzę regularnie. Okres ochrony, w przypadku kotów, wynosi do dwóch lat po zaszczepieniu.

Nie mniej istotne jest regularne odrobaczanie kota. Nawet zwierzęta żyjące w domu mogą być zainfekowane pasożytami, a koty wychodzące z całą pewnością są na nie o wiele bardziej narażone. Właśnie dlatego należy regularnie podawać im specyfiki na odrobaczanie, które należy dobrać pod okiem weterynarza i stosować zgodnie z zaleceniami.

Pomyślmy nad specjalnymi drzwiczkami dla kota

Koty wychodzące mogą być żywo zainteresowane opuszczaniem domu dokładnie wtedy, gdy domownicy śpią głębokim snem i nie w głowie im otwieranie pupilowi drzwi. Jeśli nasze zwierzę często budzi nas w środku nocy lub bladym świtem i domaga się wypuszczenia go z domu, warto rozważyć zastosowanie dedykowanego rozwiązania dla zwierząt.

Drzwiczki dla kota umożliwią mu opuszczenie domu dokładnie wtedy, gdy zechce i powrót o wybranej porze dnia lub nocy. Można umieścić je w drzwiach wyjściowych lub w bramie garażowej, o ile zwierzę ma dostęp do całego domu i do pomieszczeń, w których owe drzwiczki się znajdują. Mankamentem takiego rozwiązania jest ryzyko, że do domu wtargnie obce zwierzę – inny kot, kuna lub mały pies. Rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, jak drzwiczki dla kota, które otwierają się wyłącznie wówczas, gdy zbliży się do nich kot w obroży ze specjalnym chipem. To droższe rozwiązanie, ale za to dające pewność, że do domu nie przedostanie się obce zwierzę.

Nie zostawiajmy kota na zewnątrz na zbyt długi czas

Nawet jeśli mamy do czynienia z kotem żyjącym w dużej mierze dziko (mógł to być nawet kot znaleziony na ulicy i przyzwyczajony do wychodzenia na zewnątrz), to nie należy zostawiać go bez opieki na dłuższy czas. Niektórzy uznają, że wychodzący kot poradzi sobie sam, gdy domownicy pojadą na wczasy, ale zupełnie czym innym jest przebywanie dzień lub dwa poza domem, a czym innym jest konieczność przetrwania i oczekiwania na właścicieli przez kilka tygodni – przez ten czas wiele może się zdarzyć, trudno mieć gwarancję, że zwierzę będzie miało, co jeść i pić i że nie ulegnie wypadkowi. Nawet mając kota wychodzącego, należy zapewnić mu opiekę na czas nieobecności domowników – do zwierzęcia może zaglądać ktoś z rodziny lub sąsiedztwa, a w grę wchodzą jeszcze hotele dla zwierząt oraz zabranie kota na wyjazd ze sobą.

Kategorie: Ciekawostki,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)