Jak zadbać o podłogę?

Drewniana podłoga to rozwiązanie niezwykle eleganckie i ponadczasowe. Jeżeli zależy nam na tym, aby parkiet przez  długi czas zachował piękny, nienaganny wygląd, musimy o niego należycie dbać. W przeciwnym razie szybko straci swój blask. Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Po pierwsze, systematycznie usuwaj piasek

Piasek to największy wróg drewnianego parkietu. Działa on niczym papier ścierny, stopniowo niszcząc powierzchnię podłogi. Dlatego należy regularnie ją odkurzać. W ten sposób z łatwością pozbędziemy się niebezpiecznych drobinek, które mogłyby stanowić źródło nieestetycznych zarysowań.

Jeśli zależy nam na tym, aby do domu lub mieszkania przedostawało się jak najmniej piasku, przed wejściem należy zamontować wycieraczki, które ograniczą jego wnoszenie na obuwiu.

Po drugie, odpowiednio czyść parkiet

Samo odkurzanie nie wystarczy, aby zachować czystość drewnianej podłogi. Konieczne jest systematyczne jej mycie, przy czym podczas wykonywania tej czynności warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

Przede wszystkim nie powinniśmy narażać parkietu na zbyt dużą dawkę wilgoci. Z tego względu lepszym wyborem przy myciu drewnianej podłogi będzie płaski mop. Warianty sznurkowe mogą pozostawiać na parkiecie skupiska wody, co nie służy drewnu.

Co więcej, drewnianą podłogę należy myć dobrze odciśniętym z nadmiaru wody mopem. Może on być wilgotny, ale nie mokry. Woda negatywnie bowiem wpływa na parkiet. Aby usunąć trudniejsze zabrudzenia do wody, w której płuczemy mopa, można dodać niewielką ilość delikatnego środka czyszczącego, na przykład płynu do mycia naczyń. Możemy również zastosować specjalne preparaty myjące do drewna.

Po trzecie, impregnuj drewno

Zabiegiem, który pomoże nam zabezpieczyć drewnianą podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi wynikającymi z codziennej eksploatacji, jest impregnacja. Zwykle deszczułki parkietowe pokryte są warstwą zabezpieczającą już na etapie produkcji. Od czasu do czasu konieczne jest jednak usunięcie starej powłoki i ponowne nałożenie preparatu. Jaki impregnat do drewna wybrać? Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje środków przeznaczonych w tym celu:

  • olejowoski – wnikają w strukturę drewna i chronią podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wnikaniem wilgoci, wymagają jednak bieżącej konserwacji,
  • lakiery – nie wymagają konserwacji i bardzo dobrze chronią drewno przed uszkodzeniami.

Nieco innym rozwiązaniem jest pomalowanie parkietu emulsją. Jaka farba do podłóg drewnianych będzie w takim wypadku odpowiednia? Przede wszystkim taka wykazująca dużą odporność na ścieranie i szorowanie. Warunki te spełniają farby ftalowe. Ich spoiwo stanowi żywica alkidowa, rozcieńczalnikiem zaś jest zwykle benzyna lakowa. Produkty tego typu mają również inne atuty:

  • nie zawierają szkodliwych związków, takich jak chrom czy ołów – są zatem bezpieczne dla środowiska i użytkowników,
  • charakteryzują się bardzo dobrą wydajnością,
  • dają błyszczące wykończenie, dzięki któremu podłoga elegancko się prezentuje,
  • najczęściej występują w odcieniach brązów, co podkreśla kolor drewna.

Podłoga drewniana niewątpliwie dodaje uroku każdemu wnętrzu. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby przez długi czas zachowała swój nienaganny wygląd, musimy o nią dbać. Istotne jest nie tylko jej systematyczne odkurzanie i mycie, ale także właściwa impregnacja. Jeśli zaś chcemy odmienić wygląd starego parkietu, zdecydujmy się na jego pomalowanie farbą kryjącą.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Ciekawostki,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)