Prawo jazdy kategorii AM - samochody dla 14 latka

Kodeks drogowy w Polsce daje możliwość prowadzenia samochodu już od 14 roku życia. W tym artykule dowiesz się, co musisz zrobić, aby zdać egzamin na kategorię AM, a także jakimi pojazdami będziesz mógł się poruszać.

Karta motorowerowa w rozszerzonej wersji to właśnie wspomniane prawo jazdy kategorii AM. Tego rodzaju uprawnienie daje możliwość poruszania się po drogach publicznych osobom w wieku gimnazjalnym. Wystarczy jedynie mieć ukończone 14 lat w dniu przystępowania do egzaminu.

Oto co należy zrobić, aby zdać:

  • ukończyć 14 rok życia
  • zdobyć na papierze pisemną zgodę rodzica, albo opiekuna prawnego
  • przystąpić do badań lekarskich i dodać zdjęcie do dokumentów
  • przystąpić do kursu w szkole nauki jazdy i przebyć przynajmniej 10 lekcji po 45 minut każda w zakresie teorii, a także 10 lekcji po 60 minut na placu manewrowym i na drogach
  • podejść i zdać egzamin państwowy

Pozytywny wynik egzaminu daje możliwość wyjechania na drogę. Jakimi pojazdami można się jednak poruszać z takimi uprawnieniami? Przepisy dopuszczają między innymi:

motorower, pojazd dwu, albo trzykołowy, którego silnik spalinowy o pojemności skokowej nie przekracza 50 cm3, albo silnik elektryczny mający moc nie większą niż 4 kW, oraz rozwija prędkość do 45 km/h

czterokołowiec, którego całkowita masa nie przekracza 350 kilogramów, a licznik pozwala na rozwinięcie jedynie 45 km/h

Jak widać, nie można więc korzystać z normalnych samochodów, nawet tych najlżejszych. Przepisy nie dają możliwości poruszania się samochodami takimi jak Smart, czy też Renault Twingo. Dla kierowców mających kategorię AM przewidziane są jednak specjalne pojazdy.

Mały samochód

Osoby mające zdany egzamin mogą korzystać z aut takich jak Aixam, Chatenet, Ligier i Microcar. Wszystkie z nich produkowane są we Francji, a więc są jak najbardziej bezpieczne. Ceny takich pojazdów nie należą jednak do najniższych. Często są wyższe niż ceny normalnych samochodów. Zaczynają się bowiem na 35 tysiącach złotych, a kończą na 80 tysiącach. Za takie pieniądze kupić już można średniej klasy samochód osobowy dla kierowcy z kategorią B.

Najczęściej pojazdy te mają w standardowym wyposażeniu silnik Diesla o pojemności 400-500 cm3. Spalają około 5 litrów paliwa na 100 kilometrów. Ich dużą wadą jest natomiast to, że wszelkie badania dowodzą, że nie są one zbyt bezpieczne przy zderzeniu z prędkością 50 kilometrów na godzinę. Co więcej mogą nie być zbyt stabilne przy szybszej jeździe, a także w nierównym terenie.

Po dwóch latach, a więc w wieku 16 lat jest już znacznie większy wybór samochodów. Dla szesnastolatków istnieje bowiem możliwość zdawania egzaminu na kategorię B1, z którą to mogą oni poruszać się bardziej profesjonalnymi pojazdami.

Najważniejszą kwestią pozostanie jednak sprawa samego kierującego. Naukowcy nadal nie są zgodni co do tego, czy w wieku 14 lat, dana osoba będzie w stanie podjąć tak samo rozsądne decyzje, jak dorosły człowiek. Większe doświadczenie i wiedza sprawiają bowiem, że sposób reagowania na pewne zdarzenia jest inny.

Pomimo tego, jeżeli chcesz przyjechać samochodem do szkoły, to droga wolna!

Kategorie: Prawo,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)