Jakie błędne teorie krążą o samochodach elektrycznych?

Samochody elektryczne stają się coraz popularniejsze w Polsce, wciąż jednak na ich temat krąży wiele mitów, które psują im opinię. Sprawdź, które z nich są nieaktualne i zupełnie niezgodne z prawdą.
 
Nie nadają się do długich podróży

Nie każdy wie, że auta elektryczne mają długą historię, choć dopiero w ostatnim czasie zyskują coraz większe grono zaufanych użytkowników. Mimo to wciąż można natknąć się na wiele mitów dotyczących tego typu technologii i jej walorów użytkowych, które bywają podawane w wątpliwość. Jedną z najczęściej powtarzanych wad samochodów elektrycznych jest ich niewielki zasięg oraz długi czas ładowania. O ile faktycznie stanowiło to pewien problem jeszcze nawet kilka lat temu, to przy obecnie stosowanych rozwiązaniach zarzut ten należy stanowczo wycofać.

Otóż na rynku znajdziesz wiele modeli samochodów elektrycznych, które bez najmniejszych problemów pozwalają na poruszanie się po mieście – i to bez ryzyka rozładowania akumulatorów. Ponadto większość aut elektrycznych (może poza niektórymi wersjami miejskimi) gwarantuje ci także komfortowe podróżowanie na dłuższe dystanse. Na dodatek funkcjonuje coraz więcej stacji szybkiego ładowania, a w razie czego możesz skorzystać także ze zwykłego gniazdka elektrycznego.

Wysoki koszt zakupu

O ile z niskimi kosztami eksploatacji i praktycznie zerową emisją spalin trudno dyskutować, to wielu krytyków zarzuca, że ceny samochodów elektrycznych są znacząco wyższe niż aut z silnikami spalinowymi. I rzeczywiście – koszt zakupu zazwyczaj jest wyższy, należy jednak skonfrontować to ze wspomnianymi już faktycznymi kosztami eksploatacji, które z pewnością odciążą twój portfel. Warto też pamiętać, że planowane są dotacje na zakup aut elektrycznych dla pojazdów, których wartość nie przekracza 125 000 zł. Z pewnością dla wielu będzie to mocnym argumentem za zakupem takiego pojazdu, w końcu jeśli można zapłacić mniej – to po co płacić więcej?

„Dziwny” wygląd

O gustach się nie dyskutuje, lecz trzeba przyznać, że samochody elektryczne zwykle wyglądają nieco futurystycznie. Należałoby to jednak postrzegać jako atut, gdyż doskonale podkreśla charakter auta elektrycznego oraz nowoczesne technologie wykorzystane przy jego produkcji. Można wręcz uznać, że innowacyjne stylizacje aut elektrycznych są poniekąd wisienką na torcie i znakomicie wieńczą projekty samochodów przyszłości, z których możemy korzystać już dziś.

Artykuł sponsorowany

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)