Bezpieczna droga do szkoły – wiele zależy od kierowców

Nadchodzi koniec wakacji i już wkrótce uczniowie wrócą do szkoły. Bardzo ważne jest to, by docierali tam cali i zdrowi. Niestety, w Polsce statystycznie każdego dnia kilkoro dzieci w wieku 7-14 lat zostaje rannych w wypadku drogowym. Co trzecie z nich porusza się wtedy pieszo. Niebezpiecznym sytuacjom można zapobiegać poprzez działania edukacyjne, ale bardzo ważna jest także postawa kierowców.

W ubiegłym roku obrażenia w wypadkach drogowych odniosło 814 pieszych w wieku 7-14 lat. Dzieci należą do grupy pieszych szczególnie narażonych na to, że zostaną ranni w wypadku**. Jak temu przeciwdziałać?

Obowiązkiem dorosłych jest zadbać o to, by przygotować dzieci do bycia uczestnikami ruchu drogowego. Rodzice mogą na przykład podczas wspólnego spaceru tłumaczyć swoim pociechom, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Warto jednak pamiętać, że bezpieczne przejście przez jezdnię to dla młodszych dzieci prawdziwe wyzwanie, ponieważ dopiero nabywają one umiejętności niezbędnych do poradzenia sobie z tym zadaniem. Osoby poniżej jedenastego roku życia nie są w pełni zdolne do tego, by wyselekcjonować informacje niezbędne do bezpiecznego przejścia na drugą stronę ulicy**.

Przejście dla pieszych

Oznacza to, że ogromną rolę w zapobieganiu wypadkom z udziałem dzieci, które poruszają się pieszo, mają kierowcy. Zwłaszcza że policyjne statystyki pokazują, iż 2/3 wszystkich wypadków polegających na potrąceniu pieszego przez auto wydarzyło się z winy kierującego pojazdem. Wypadki takie mają też miejsce przede wszystkim na przejściach dla pieszych*, gdzie w teorii przekraczanie jezdni powinno być bezpieczne.

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego kierowca zbliżający się do przejścia dla pieszych powinien zachować szczególną ostrożność. – Czujność kierującego ma ogromne znaczenie zwłaszcza w miejscach, które są uczęszczane przez dzieci, ponieważ zachowanie najmłodszych często trudno przewidzieć i mogą oni nieoczekiwanie wtargnąć na jezdnię. Dlatego tak ważna jest jazda z odpowiednią prędkością, by w razie niebezpieczeństwa szybko zatrzymać pojazd – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Kategorie: Wiadomości,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)