Suzuki Jimny – legenda wciąż jest w formie

​Ponad 40 lat od rynkowego debiutu Suzuki Jimny nadal budzi powszechną sympatię na całym świecie. To przedstawiciel wymierającego już gatunku terenowych maluchów, który potrafił świetnie przystosować się do obecnych oczekiwań nabywców. Najnowsza generacja kultowego samochodu jest bardzo komfortowa, bezpieczna, a przy tym powinna zainteresować profesjonalnych użytkowników.

Ciężki teren? To żaden problem

Suzuki Jimny jest ostatnim samochodem tej klasy, którym bez obaw można się wybrać w teren, na tor off-roadowy czy pokonać nim drogę gruntową po wiosennych roztopach. Ze świecą szukać drugiego tak małego auta zbudowanego na ramie nośnej, ze sztywnym zawieszeniem osi ze sprężynami śrubowymi oraz napędem na cztery koła ALLGRIP PRO ze skrzynią redukcyjną.

Jimny łatwo pokonuje obłocone wzniesienia, zasypane śniegiem drogi, leśne dukty czy głębokie koleiny, pod względem właściwości terenowych zawstydzając nawet znacznie większe SUV-y. Cieszy to, że japoński producent nadal nie idzie na żadne kompromisy, dzięki czemu Jimny zachowuje swoją tożsamość. Kupując to auto dokładnie wiesz, czego możesz się po nim spodziewać.

Oczywiście nie jest tak, że Jimny sprawdza się wyłącznie w trudnym terenie. Najnowsza generacja przyniosła wiele pozytywnych zmian w zakresie komfortu. To znakomity samochód do jazdy na co dzień, szczególnie dla osób aktywnych, które czasami spontanicznie wyskakują w teren czy regularnie organizują sobie weekendowe wycieczki za miasto. Warto zauważyć, że prześwit w nowym Jimny wynosi aż 210 mm – dzięki temu nie trzeba się obawiać wysokich krawężników, głębokich dziur i progów zwalniających.

Niezawodna, bardzo dynamiczna jednostka napędowa

Suzuki Jimny jest samochodem, który na pewno zainteresuje fanów klasycznej motoryzacji, niemogących się pogodzić z kierunkiem, w jakim podążają dziś producenci hołdujący zasadzie tzw. downsizingu. Sercem układu napędowego najnowszej generacji tego modelu jest wolnossący silnik benzynowy VVT (zmienne fazy rozrządu) o pojemności 1.5 litra.

Silnik ten rozwija moc 105 KM, co jest w zupełności wystarczające do dynamicznej jazdy lekkim samochodem. Jednostka bardzo dobrze sprawdza się zarówno w zatłoczonym mieście, jak i w terenie, dłuższa jazda autostradą także nie stanowi dla niej żadnego problemu. Co ważne, prosta i sprawdzona konstrukcja układu napędowego gwarantują wieloletnią, bezawaryjną eksploatację oraz niskie koszty serwisowe.

Wersja z homologacją ciężarową

Suzuki Jimny budzi ogromne zainteresowanie nie tylko ze strony młodych kierowców, ale także właścicieli firm. To efekt wprowadzenia na polski rynek auta z homologacją ciężarową N1. Jego zakup daje przedsiębiorcom korzyści podatkowe (m.in. możliwość odliczenia pełnego VAT-u), jednak na tym nie kończą się zalety tego samochodu z punktu widzenia profesjonalistów.

Jimny przede wszystkim oferuje rewelacyjne właściwości transportowe. Pojemność bagażnika w wersji N1 wynosi aż 863 litry, co przy 150 kilogramach ładowności czyni z tego auta doskonały wybór dla firm remontowych, budowlanych, brukarskich czy nawet kurierskich.

Chcesz sprawdzić, jak Suzuki Jimny radzi sobie w mieście i w terenie? Już teraz umów się na jazdę testową w salonie autoryzowanego dealera japońskiej marki – MM Cars w Katowicach.

Artykuł partnera

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)