Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Ktoś zarysował nas na parkingu. Kierowca jadący z tyłu wjechał nam w zderzak. Kupujemy używany samochód, a sprzedawca zachwala go, że “ma ubezpieczenie opłacone jeszcze na pół roku” - w takich sytuacjach bardzo przydaje się możliwość sprawdzenia, czy pojazd innego kierowcy rzeczywiście ma ważne OC. Na szczęście nie są to tajne dane i każdy z nas może to zrobić w bardzo łatwy sposób - poniżej podpowiadamy jak.

Sprawdzenie OC na stronie UFG 

Instytucją, która dba o sprawy związane z ubezpieczeniem OC kierowców, jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. I to na jego stronie możemy sprawdzić, czy dany pojazd posiada ważne OC. Wystarczy wejść na stronę www.ufg,pl, znaleźć zakładkę “Baza OC i AC” i w części “Sprawdzenie ubezpieczenia OC” kliknąć na  “Identyfikacja umowy OC na dzień”. W formularzu, który się pojawi, należy wpisać jeden z numerów identyfikacyjnych pojazdu: numer rejestracyjny lub numer VIN, podać dzień i kraj zdarzenia, a następnie zatwierdzić. Na kolejnej stronie dostaniemy nie tylko informację, czy polisa OC jest ważna, ale również gdzie została zawarta (nazwa i adres firmy ubezpieczeniowej), jej numer oraz markę i model sprawdzanego pojazdu. 

Kto może sprawdzić nasze OC? Sąsiad, kierowca, przypadkowy przechodzień 


Dane dotyczące OC nie są tajne - może je sprawdzić każdy, kto zna numer rejestracyjny pojazdu, a więc np. sąsiad czy osoba parkująca obok nas. To kolejny powód, dla którego warto pilnować terminu odnowienia ubezpieczenia. Coraz więcej osób sprawdza na UFG ubezpieczenia innych kierowców, a w razie braku ważnej polisy - zgłasza to do urzędu. Opcja ta została uruchomiona w 2016 roku i z każdym rokiem rośnie jej popularność.

Osoby, którym ochrona OC kończy się na dniach, mogą bardzo szybko wybrać i kupić nową polisę przez porównywarkę OC Mubi.pl. Dzięki porównaniu cen wielu ubezpieczycieli rzeczywiście kupuje się tam najtańsze OC. A opcja płatności online pozwala wykupić ubezpieczenie nawet w niedzielę wieczorem, kiedy wszystkie agencje są zamknięte. 

Sprawdzenie OC przy zakupie używanego samochodu i w razie wypadku 


Osoby, które sprzedają używane samochody, często jako ich dodatkowy atut podają aktywne ubezpieczenie OC. Im dłużej ważne, tym bardziej atrakcyjna jest oferta - dzięki temu kupującemu odpadnie na pewien czas jeden z wydatków.  Niestety, zdarza się, że takie obietnice nie mają pokrycia w rzeczywistości, dlatego podczas wizyty u sprzedawcy warto pamiętać o stronie UFG. Fundusz wypuścił też specjalną aplikację - UFG Kup Auto, w której oprócz opcji sprawdzenia OC znajdziemy również wzór umowy kupna i przypomnienia o innych formalnościach związanych z zakupem. Więcej o tym, jak sprawdzić stan używanego samochodu (w tym jego przebieg czy daty przeglądów), można przeczytać w artykule Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony.
 

Jeśli zdarzy nam się wypadek lub stłuczka, w którym jesteśmy stroną poszkodowaną, musimy pamiętać o sprawdzeniu polisy OC sprawcy, żeby uzyskać z niej odszkodowanie. W tym celu możemy skorzystać ze strony UFG albo z kolejnej przydatnej aplikacji - UFG Na wypadek. Przypomina ona o wszystkim, o czym można zapomnieć w stresującej sytuacji wypadku. 

Artykuł zewnętrzny

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)