Klucz dynamometryczny do kół samochodu - co warto wiedzieć?

Właściciele samochodu coraz częściej szukają sposobu na to, aby część czynności wykonać na własną rękę. W ten sposób możliwe jest zminimalizowanie kosztów, a także uniknięcie kolejek w warsztacie. W jakim celu wykorzystuje się klucz dynamometryczny? Ile nm powinien mieć? W jaki sposób go ustawić? Jaki klucz dynamometryczny do kół wybrać? Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

W jakim celu wykorzystuje się klucz dynamometryczny?

Nie da się ukryć, że podczas naprawy samochodu konieczne będzie odkręcanie i dokręcanie śrubek bądź zakrętek. Co prawda w tym celu możemy wykorzystać zwykłe klucze, które wymagają od nas dużej siły rąk. Niestety niekiedy jest to sposób wysoce nieskuteczny- zbyt słabe lub za mocne dokręcenie może sprawić, że jazda samochodem będzie bardzo niebezpieczna, jednocześnie zwiększa się prawdopodobieństwo awarii czterokołowca. Jeśli zależy nam na ponadprzeciętnej precyzji, warto zdecydować się na klucz dynamometryczny, którego głównym zadaniem jest uzyskanie dowolnego momentu obrotowego. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku gwintowanych połączeń. Wcześniej wspomniane narzędzie sprawia, że uzyskamy taki moment obrotowy, jakiej dany materiał wymaga. Na dzień dzisiejszy wyróżnić można wiele modeli kluczy dynamometrycznych, wśród których najczęściej wyróżnia się: wychylne, wskazówkowe, wyzwalane, elektroniczne, mechaniczne, łamane, sprzęgłowe. Wybór zależny jest przede wszystkim od naszych preferencji, a także od tego, jakie zadania będziemy nim wykonywać.

Klucz dynamometryczny do kół - ile nm powinien mieć?

Wielu początkujących zastanawia się, jakie momenty obrotowe należy generować, aby z powodzeniem zakręcić śrubę. Przykładowo do kół samochodowych świetnie sprawdzą się egzemplarze z przedziału od 40 do 200 nm. Klucz o momencie 30 nm zalecany jest w przypadku majsterkowania przy silniku. Niekiedy konieczne jest odkręcenie drobniejszych elementów, takich jak chociażby świece. Aby ich nie uszkodzić, warto wybrać model generujący niższe momenty obrotowe- w tym przypadku optymalne wartości wynoszą od 1 do 20 nm. Tak więc trudno jest jednoznacznie wskazać, ile nm powinien mieć klucz dynamometryczny. Dokładne wartości znajdziemy w książkach, które opisują poszczególne modele pojazdów.

Klucze dynamometryczne

Jak ustawić klucz dynamometryczny do kół?

Klucz dynamometryczny może być wykorzystywany do różnorodnych prac. Część użytkowników być może zastanawia się, jak w sposób prawidłowy ustawić to narzędzie. Wbrew pozorom nie jest to coś skomplikowanego, w konsekwencji nie musimy poświęcać wiele czasu na to, aby nauczyć się z korzystać z takowego klucza. W pierwszej kolejności sprawdzamy właściwą wartość dla śruby. Jest ona podawana w niutonometrach. Może być ona bardzo zróżnicowana, w zależności od tego, jaki jest rozmiar danej śrubki. Teraz ustawiamy wartość, bazując na specyfice klucza. Pamiętajmy o tym, że do wyboru mamy różnorodne modele- sposoby ustawienia różnią się. Każdorazowo możemy jednak sprawdzić szczegółowe informacje na temat ustawiania w instrukcji obsługi, która jest dołączona do produktu. Jeśli już uda nam się tego dokonać, możemy zająć się dokręcaniem- niemalże niczym nie różni się to od pracy zwykłymi grzechotkami, jednak w tym przypadku słyszalny jest charakterystyczny dźwięk, jeśli wartość zostanie "dobita".

Jaki klucz dynamometryczny do kół wybrać?

W pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się zakresem danego klucza dynamometrycznego, a także jego napędem. Warto zastanowić się nad tym, jakie mamy potrzeby i na tej podstawie wybrać optymalne egzemplarze. Znaczenie ma również rozmiar kluczy, który należy dostosować w zależności od indywidualnych preferencji. Zwróćmy uwagę na to, jaki rodzaj klucza wybieramy- zostały one wymienione w pierwszym akapicie. Specjaliści zalecają, aby kupować takie klucze, które posiadają certyfikaty. Mamy wówczas pewność co do bezpieczeństwa ich użytkowania. Sprawdź klucze dynamometryczne Gedore Red w ofercie sklepu https://dynamometryczne.pl/gedore-red-m3

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)