Lambrekiny - znowu modne!

Moda na lambrekiny powraca. Przez ostatnie lata prawie się ich nie spotykało w mieszkaniach prywatnych. Częściej można było zobaczyć je w restauracjach i hotelach. Dla wielu młodych osób, jest to coś nowego i niespotykanego. Dzisiaj znowu wracają do łask.

Co to są lambrekiny?

Lambrekiny, to wąski pas materiału, który może być dowolnie zdobiony, zawieszany na górną część okna. Wiesza się go na karniszu, przesłaniając firankę w górnej części. Jest to elegancki dodatek zdobiący okno. Może być z falbanami, plisowany, czy zdobiony na różnego rodzaju sposoby. Oprócz funkcji dekoracyjnej, pełni również rolę przesłony przed słońcem. Z ich pomocą możemy optycznie zmieniać rozmiar okna. Odpowiednio dobrane lambrekiny pozwolą na jego wizualne poszerzenie lub zwężenie.

Gdzie wieszamy lambrekiny?

Najczęściej w mieszkaniach prywatnych, lambrekiny zawiesza się w salonie, jadalni, czy kuchni. Nie stosuje się ich do gabinetów, czy sypialni, w których ważna jest możliwość przesłonięcia całego okna.

  • Lambrekiny kuchenne- to sposób na ozdobę okna bez zasłaniania go całego firanką. W przypadku okna umiejscowionego nad blatem lub zlewem, firanka mogłaby ulec zabrudzeniu. Lambrekin pozwala na wygodne udekorowanie okna.
  • Lambrekiny w salonie- tu pełnią głównie rolę dekoracyjną. Duże okna pozwalają na zawieszanie różnych wariantów lambrekinów, od bardzo zdobionych, po asymetryczne. Lambrekin stanowi dodatkowy element aranżacji wnętrza. Nadaje mu przytulności i elegancji.
  • Lambrekiny w jadalni- podobnie jak w salonie, pełnią funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane, zapewnią więcej światła przy posiłkach i nadadzą wnętrzu charakteru przytulności i domowej atmosfery.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając lambrekiny?

Ponieważ sklepy oferują bardzo bogaty wybór lambrekinów, należy zastanowić się, jaką rolę będzie on pełnił w naszym mieszkaniu. Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, by zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • stylistyka lambrekinów- to najważniejsze, co musimy przemyśleć. Lambrekin ma dopełniać aranżację, musi więc do niej idealnie pasować. Inne lambrekiny pasują do wnętrz klasycznych, a inne do nowoczesnych.
  • rozmiar- nie mogą być zbyt duże, ani zbyt małe. Za duży rozmiar przesłoni nadmiernie okno. Za mały, będzie wyglądał nieestetycznie. Dlatego należy zmierzyć okno, by wybrać właściwą wielkość.
  • tkanina- na rynku dostępne są lambrekiny z różnego rodzaju materiałów. Od organzyn, satyny, bawełny, lnu, czy koronki. Wybór materiału, to nie tylko walory estetyczne. Warto zwrócić uwagę na łatwość prania, kurczliwość i odporność na promienie słoneczne. Nie chcemy przecież, by w krótkim czasie materiał się odbarwił.
  • cena- to nie mniej ważny aspekt. Wśród dużej oferty sklepów, można znaleźć odpowiednie lambrekiny w umiarkowanych cenach. Dlatego należy je porównać.

Jaki rodzaj lambrekinów wybrać?

W sprzedaży znaleźć można lambrekiny o różnorodnej stylistyce i formie. W nowoczesnym wnętrzu pięknie będą wyglądały minimalistyczne, natomiast w klasycznym salonie z pewnością idealne okażą się eleganckie w kształcie półkoli. Ważne jest też, czy lambrekin będzie jedyną ozdobą okna, czy będzie zawieszony równocześnie z zasłonami.

  • Okno bez zasłon, można ozdobić lambrekinem rodzaju perkidy- odpowiednio przewieszone przez karnisz będzie pięknie zdobił. Warto też pomyśleć o lambrekinie bawełnianym lub lnianym, gdyż nadają aranżacji okna lekkiego wyglądu.
  • Okno z zasłonami, tu pięknie pasują lambrekiny svagi w kształcie półkul. Będą ozdobą każdego klasycznego wnętrza. Niezwykle eleganckie, rozciąga się je na całej szerokości karnisza. 
  • Okno bez firan, to idealne miejsce na lambrekiny koronkowe i ażurowe. Idealnie sprawdzą się w klasycznych wnętrzach.

Zalety lambrekinów

Lambrekin, to dodatek nie konieczny do ozdoby okna, jednak może dodać mu elegancji i uzupełnić stylizację. W przypadku, gdy nie chcemy tradycyjnych przesłon okiennych, wtedy nowoczesny w stylu lambrekin, będzie świetnym rozwiązaniem. Całkowicie odsłonięte okno, nie zdobi mieszkania. Lambrekin może nadać mu stylu. Ponieważ nie są to stałe elementy wystroju, można z nimi eksperymentować według własnych upodobań i przewieszać na różne sposoby. Wystarczy zmiana lambrekinu, by wnętrze nabrało innego charakteru. To mały dodatek do aranżacji, który daje dużo możliwości.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Ciekawostki,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)