Jaki komputer wybrać?

Oferta komputerów jest tak szeroka i mocno zróżnicowana, że naprawdę trudno wskazać jeden, optymalny model, który przypadłby do gustu każdemu z użytkowników. To, jaki komputer warto wybrać, zależy od jego przeznaczenia i indywidualnych preferencji.

Na początku warto ustalić budżet i doprecyzować oczekiwania

Pierwszym krokiem na drodze do zakupu dobrego komputera jest oszacowanie kwoty, jaką chcemy i możemy na ten cel. Nie warto precyzować dokładnej kwoty, a co najwyżej jakiś zakres cenowy (na przykład 4 do 5 tysięcy złotych), bo wówczas będziemy mieli o wiele większy wybór i możliwości.

Jeśli chodzi o precyzowanie oczekiwań, to warto zastanowić się, jaki sprzęt będzie nam tak naprawdę potrzebny.

  • Komputer biurowy – nie musi być demonem wydajności i kosztować wiele. Jeśli będziemy na nim, co najwyżej, sprawdzać maile, prowadzić księgowość lub pisać teksty na blogi, nie ma sensu inwestowanie wielotysięcznych kwot w wydajne komputery multimedialne lub gamingowe. Wystarczający okazuje się komputer z procesorem o dwóch lub czterech rdzeniach, ze zintegrowaną kartą graficzną i 4 GB pamięci RAM.
  • Komputer multimedialny – czyli komputer domowy o przeciętnych parametrach. To sprzęt, który będzie intensywniej eksploatowany przez całą rodzinę. Może być użytkowany zarówno do oglądania filmików w sieci, grania w proste gry, jak i do pracy. Warto sięgnąć po urządzenia multimedialne ze średniej półki cenowej, z wydajniejszym procesorem (4 rdzenie, najlepiej z serii i5), 4 lub 8 GB pamięci RAM oraz z odrębną kartą graficzną ze średniej półki cenowej.
  • Komputer do gier – komputer dla gracza to już zauważalny skok wydajności oraz ceny. Nie sprawdzą się tu raczej konstrukcje ze zintegrowaną grafiką, o ile nie jesteśmy miłośnikami starych gier sprzed lat. Najlepiej sięgnąć po jeden z dedykowanych zestawów gamingowych z solidnym procesorem (i5 lub i7), dobrą kartą graficzną, 8 lub 16 GB pamięci RAM, z wydajnym chłodzeniem i innymi rozwiązaniami dedykowanymi graczom. https://www.morele.net/komputery/komputery-pc/komputery-dla-graczy-672/,,,,,,,p,0,,,,/1/
  • Komputer do zaawansowanych prac, projektowania, animacji – podobnie jak komputer do gier, komputer do zaawansowanych prac graficznych i animacji będzie droższy. W tym wypadku liczy się maksymalna wydajność, dlatego warto sięgnąć po jeden z najnowszych procesorów, dobrej klasy grafikę i co najmniej 16 GB pamięci RAM. Nie bez znaczenia będzie również szybki dysk SSD zamiast standardowego dysku twardego.
  • Komputer mobilny – jeśli najbardziej zależy nam na tym, by urządzenie mogło być użytkowane zarówno w domu, jak i na mieście lub w ogrodzie, wybór jest dość oczywisty – laptop lub ultrabook. Laptopy są zauważalnie wydajniejsze, choć bywają cięższe i mają wyższe zapotrzebowanie na energię. Ultrabook jest lekki, cienki i posiada wytrzymałą baterię, choć odbywa się to, na ogół, kosztem jego wydajności.

Warto sięgnąć po gotowy zestaw

Lata temu panowało przekonanie, że zakup gotowego zestawu komputerowego, który wystarczy podłączyć do monitora i zasilania, to błąd, bo wówczas sporo się przepłaca i otrzymuje się sprzęt o słabszej wydajności. Realia się zmieniły, a dziś w dobrych sklepach komputerowych nie brak gotowych komputerów o tak zróżnicowanych parametrach, że bez problemu znajdziemy wśród nich komputer w sam raz do biura, gier lub streamingu.

Zakup gotowego zestawu ma jeszcze jedną zaletę – wszelkie komponenty zostały dobrane przez profesjonalistów, idealnie do siebie pasują i nie musimy tracić czasu na czytanie o kompatybilności, złączach, właściwych gniazdach i podstawkach. Jeśli jesteśmy laikami w tym temacie, szkoda tracić czas.

Jeśli mamy chwilę czasu i odpowiednią wiedzę, możemy złożyć komputer samodzielnie

Czasami bywa tak, że wśród gotowych zestawów nic nie przypadnie nam do gustu. Możliwe, że poszukujemy tak specyficznej konfiguracji, że nie została ona udostępniona w standardowej sprzedaży, a może po wyliczeniach okazało się, że bardziej opłaca nam się przejrzeć kilka poradników o tym jak wybrać komputer, jakie komponenty kupić i na co zwrócić uwagę niż kupować gotowy zestaw.

https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-komputer-stacjonarny-jaki-komputer-kupic-w-2018/529/

W takiej sytuacji faktycznie warto zainteresować się samodzielnym składaniem komputera. To daje o wiele większe możliwości doboru podzespołów i zauważalną oszczędność.

Kategorie: Technologie,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)