Jak stan techniczny pojazdu wpływa na cenę auta w skupie?

​Skup aut to miejsce, w którym z łatwością udaje się sprzedać auto w praktycznie każdym stanie technicznym, nawet te, które już dawno nie spełnia wymogów dopuszczenia do ruchu drogowego. Nie oznacza to jednak, że każdy sprzedający może liczyć na taką samą cenę, bowiem skupy, dokonując wyceny auta zwracają uwagę na kilka istotnych czynników. Zatem czy stan techniczny naszego samochodu wpływa na jego cenę w skupie? Czy warto zrobić przegląd techniczny auta przed sprzedażą? Odpowiadamy.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę auta w skupie?

Skupy to miejsca, w których zazwyczaj udaje się sprzedać każdy rodzaj auta, co oznacza, że transakcja odbędzie się, nawet jeśli zaoferujemy w pełni niesprawny samochód. Inaczej rzecz ma się z ceną takiego pojazdu, która uzależniona jest od wartości zaoferowanego przez nas samochodu. Jest ona ustalana na podstawie kilku czynników:

  • - silnik pojazdu – zdecydowanie droższe będą auta na benzynę o prostszej konstrukcji, ponieważ koszt ich naprawy i serwisowania jest niższy;
  • - stan techniczny samochodu – brak uszkodzeń technicznych pozwoli skupowi szybko odsprzedać nasze auto, a co za tym idzie zwrócić koszty transakcji podjętej z nami. Nic, więc dziwnego, że stan techniczny pojazdu jest niezwykle ważny.
  • - stan wizualny samochodu – analogicznie, jak w przypadku stanu technicznego, im mniej wgnieceń i zarysowań lakieru, tym większa szansa na szybką odsprzedaż auta;
  • - wyposażenie i rocznik pojazdu – dobrze wyposażone, młode auta cieszą się na rynku wtórnym ogromnym zainteresowaniem, dlatego również cena w skupie aut będzie w tym przypadku wysoka;
  • - przebieg i kraj pochodzenia auta – pojazdy posiadające duży przebieg oraz niejasną historię serwisowania realizowaną w innych krajach będą tańsze, niż samochody pochodzące z polskich salonów.

Co ma wpływ na cenę sprzedaży auta?

Czy stan techniczny auta ma istotny wpływ na cenę w skupie?

Skupy to firmy, których działalność opiera się na odsprzedaży aut i części samochodowych pozyskanych ze skupionych wcześniej pojazdów. Nic, więc dziwnego, że miejscom takim zależy na zakupie możliwie jak najlepiej prezentujących się i sprawnych aut, tak, by uzyskać jak najwyższy zysk. Co za tym idzie skupy najchętniej kupują auta w dobrym lub bardzo dobrym stanie technicznym i to właśnie za nie płacą najwięcej.

Wszystko to sprawia, że jeśli decydujemy się oddać wysłużone auto do skupu warto jest najpierw zadbać o jego stan techniczny. Nie jest przecież tajemnicą fakt, że pojazd z biegiem czasu coraz bardziej się zużywa, zdobywając coraz więcej wad optycznych i mechanicznych, które wpływają na wartość samochodu.

Czy warto zrobić samodzielny przegląd techniczny auta przed sprzedażą do skupu?

Samodzielne wykonanie przeglądu technicznego przed sprzedażą auta do skupu to rozwiązanie, które sprawdzi się u osób, którym zależy nie tyle na bardzo szybkiej, ile na korzystnej sprzedaży. Pytanie o zasadność takiego działania zadaliśmy również panu Bartkowi, który prowadzi Skup aut BART w Gdyni będącym jednym z najlepiej ocenianych tego typu firm w województwie pomorskim.

Pan Bartek: „Myślę, że jest to bardzo dobry pomysł. Przegląd techniczny umożliwia dokładne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu oraz wykrycie i niwelowanie wszelkich usterek, które wpływają na jego cenę. Nie oznacza to, że musimy inwestować dużą kwotę w naprawę. Często zdarza się, że naprawa jednego drobnego elementu sprawia, że samochód zyskuje na wartości”.

Podsumowując, wykonanie przeglądu technicznego jeszcze przed sprzedażą auta w skupie może okazać się niezwykle korzystne dla sprzedającego. Niewielkie naprawy podniosą wartość pojazdu, dzięki czemu skup będzie w stanie zaoferować nam korzystniejszą wycenę.

Artykuł partnera

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)