Odmień swój samochód na wiosnę

 

Wiosenna metamorfoza może dotyczyć nie tylko garderoby, figury lub fryzury, ale też samochodu. Dokładne sprzątanie, woskowanie lakieru, a może też zakup nowych akcesoriów i urządzeń to działania, które pomogą odświeżyć samochód na wiosnę. Co warto zrobić, by odczuć tę odmianę szczególnie wyraźnie?

Porządki przede wszystkim

Wiosenne sprzątanie dotyczyć powinno nie tylko domów, mieszkań i ogrodów, ale również samochodów. W sumiennie odkurzonym aucie, z wymienionymi filtrami i oczyszczoną klimatyzacją jeździ się o wiele przyjemniej, a nawet ewentualne alergie sezonowe są mniej uciążliwe, gdy wnętrze auta nie jest wypełnione kurzem, pyłkami i okruchami. Warto sprzątać w aucie regularnie, ale wiadomo, że w codziennym życiu różnie bywa i czasami nie ma się czasu na odkurzenie samochodu przez wiele dni, a nawet tygodni. Oto rzeczy, od których warto zacząć:

  • Zabierz samochód na dobrą myjnię – może to być myjnia automatyczna albo ręczna (obie mają swoje zalety). Mycie pojazdu i jego wnętrza można wykonać automatycznie, samodzielnie lub zlecić je firmie sprzątającej samochody. Jeśli to pierwsza poważna kąpiel samochodowa w tym sezonie, nie oszczędzaj na dodatkowej pianie, wosku i substancji nabłyszczającej lakier. Warto choć raz na jakiś czas porządnie umyć i zadbać o samochód.
  • Wymień filtry powietrza i klimatyzacji – choć teoretycznie zaleca się ich wymianę, co wiele miesięcy, to w praktyce można robić to częściej, a szczególnie jeśli mieszka się w dużym mieście z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza i ma się alergię na pyłki. Wymiana filtrów pozwoli dosłownie odetchnąć z ulgą podczas jazdy.
  • Zleć obsługę klimatyzacji – choć nie jest jeszcze tak gorąco, by musiała pracować z pełną mocą, nie chcesz chyba czekać do upałów i zapisywać się na termin z wielodniowym wyprzedzeniem? Teraz nie będzie tak dużych kolejek do obsługi klimatyzacji, a gdy już zacznie się robić gorąco, od razu będzie można cieszyć się chłodnym powietrzem w samochodzie.
  • Rozważ uzupełnienie ubytków w lakierze – wiosną wszystkie mankamenty wydają się jeszcze bardziej widoczne. Rdza, zarysowania i pęknięcia rzucają się w oczy i aż proszą się o naprawę. W zależności od tego, jakim samochodem jeździmy i czy chcemy w niego inwestować, warto rozważyć uzupełnienie ubytków, a może nawet grubszą kosmetykę lakieru, bo o wiele łatwiej i taniej usuniemy niedoskonałości, które są drobne, niż skorodowane elementy, które zostały na dłuższy czas zaniedbane.
  • Może czas na wymianę tego i owego? Jazda z nadpękniętym zderzakiem nie raziła nas przez ostatnie miesiące podobnie, jak pęknięty lub zarysowany reflektor. Jeśli różne drobne elementy w samochodzie mogłyby zostać wymienione lub naprawione, to jest to właściwy moment, by o tym pomyśleć. Auto wiele zyska na wyglądzie i elegancji, jeśli będzie w pełni sprawne i zadbane.

Sprzątanie w samochodzie i mycie samochodu z zewnątrz jest niezwykle ważne, by utrzymać auto w dobrej kondycji i dobrym wyglądzie. Nie można zapomnieć o czyszczeniu dywaników samochodowych i kół. W tym zadaniu pomocna będzie myjka ciśnieniowa, która przyda się też przy okazji porządków przy domu.

Coś nowego to najlepszy sposób na odświeżenie samochodu

Powiew szczególnie silnej świeżości zapewni nie tylko nowa choinka zapachowa, ale też nowe akcesoria, urządzenia i gadżety samochodowe. Nie trzeba wymieniać wszystkiego, co tylko się da, ale może to już czas i dobra okazja, by zmienić:

  • Pokrowce na siedzenia i zagłówki – nic tak nie odmienia samochodu, jak zmiana pokrycia na fotelach. Stosowanie pokrowców jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że można je w każdej chwili zdjąć i wyprać, a trwałe obicia nie niszczą się i nie wycierają w takim tempie. Wiosna to doskonała okazja, by odświeżyć wnętrze pojazdu i kupić nowe pokrowce. Można sięgnąć po modele uniwersalne z regulacją, ale wariantem, który warto wziąć pod uwagę jest zakup pokrowców dedykowanych do konkretnego samochodu. Będą idealnie dopasowane do siedzeń i zagłówków i ich wygląd będzie najbardziej estetyczny.
  • Uchwyt do telefonu – jeśli użytkowany egzemplarz nieustannie płata figle, odkleja się od szyby lub nasz telefon zupełnie do niego nie pasuje, to jest to idealna okazja do zmiany tego stanu rzeczy. Uchwyty na telefon do samochodu nie są drogie, a zdecydowanie podnoszą funkcjonalność pojazdu, jak również samego telefonu, który może być przecież użytkowany w charakterze nawigacji.
  • Radio samochodowe – nie jest to może najtańsza z rzeczy, które można wymienić w samochodzie, ale niesprawne radio będzie powodem frustracji i zirytowania, a nie są to odczucia, które powinny towarzyszyć nam na drodze. Radia samochodowe umilają podróż, pozwalają na słuchanie ulubionych audycji i muzyki. Warto rozważyć wymianę starego modelu na nowy, a szczególnie jeśli jest to sprzęt, który sprawiał nam problemy.

Regularna troska o samochód pozwala utrzymywać go w dobrym stanie i sprawia, że ewentualne porządki, wymiana różnych elementów i kosmetyka samochodu zajmują mniej czasu. Jeśli jednak w okresie zimowym zaniedbaliśmy te kwestie, to wiosna jest najlepszym czasem na nadrobienie tych zaległości.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Motoryzacja,

Autor

Redakcja

4tuning.com.pl

Komentarze (0)